roulette

قيمت احتمالي خودروهاي داخلي بر اساس نرخ دلار آزاد و مبادله‌اي (+جدول)

قیمت احتمالی خودروهای داخلی بر اساس نرخ دلار آزاد و مبادله‌ای (+جدول)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

با توجه به‌ آنکه خودروسازان اعلام کرده‌اند سال گذشته موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده‌اند، در صورت تائید این موضوع از سوی بانک مرکزی، قیمت‌های محاسبه شده براساس نرخ دلار آزاد به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود. طبق اعلام خودرو سازان مبنی بر عدم دریافت ارز مبادلاتی در سال گذشته ، قیمت های محاسبه شده بر اساس نرخ دلار آزاد به واقعیت نزدیک تر خواهد بود.


 

به گزارش باشگاه خبرنگاران، اسفندماه سال گذشته بانک مرکزی به درخواست شورای رقابت، میزان تورم بخشی برخی از خودروهای داخلی در شش ماهه دوم این سال را براساس نرخ دلار مبادله‌ای و آزاد محاسبه و اعلام کرد.

 
لازم به ذکر است ؛ با توجه به آنکه به طور معمول نرخ تورم شش ماهه اول سال در ایران کمتر از شش ماهه پایانی سال است و با فرض این‌که در سال ۹۱، میزان تورم بخشی تولید خودروها در شش ماه اول سال حداکثر برابر با میزان تورم شش ماهه دوم سال (اعلامی از سوی بانک مرکزی) بوده باشد، حداکثر قیمت احتمالی برخی خودروهای داخلی براساس نرخ دلار آزاد و نرخ دلار مبادله‌ای به شرح زیر محاسبه شده است.

 
گفتنی است: با توجه به‌ آنکه خودروسازان اعلام کرده‌اند سال گذشته موفق به دریافت ارز مبادلاتی نشده‌اند، در صورت تائید این موضوع از سوی بانک مرکزی، قیمت‌های محاسبه شده براساس نرخ دلار آزاد به واقعیت نزدیک‌تر خواهند بود.

با این حال قیمت‌های دقیق این خودروها پس از اعلام میزان تورم بخشی یکساله سال ۹۱ از سوی بانک مرکزی، محاسبه و اعلام خواهد شد.

نوع خودرو

قیمت فروردین
۹۱

تورم
(
دلار آزاد)

قیمت احتمالی(دلار آزاد)

تورم
(
دلار مبادله‌ای)

قیمت احتمالی
(دلار مبادله‌ای
)

پراید

۱۰میلیون

۷۵ درصد

۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار

۴۳

۱۴ میلیون و ۱۰۰ هزار

تیبا

۱۳ میلیون

۷۶ درصد

۲۲ میلیون و ۶۰۰ هزار

۴۲

۱۸ میلیون و ۲۰۰ هزار

۴۰۵ SLX

۱۵ میلیون

۸۴ درصد

۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار

۳۶

۲۰ میلیون

سمند ال.ایکس
EF7

۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار

۷۹ درصد

۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار

۴۲

۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار

خودروهای داخلی،نرخ دلار،دلار آزاد،دلار مبادله‌ای

ارسال نظر