roulette

وزارت بهداشت: لامپ هاي ال اي دي جايگزين لامپ هاي كم مصرف می شوند

وزارت بهداشت: لامپ های ال ای دی جایگزین لامپ های کم مصرف می شوند

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

در لامپ های کم مصرف بخارات جیوه ریخته می شود و بوسیله برق تحریک شده و بخار جیوه تولید نور ماورای بنفش می کند، البته باید توجه داشت که داخل لامپ های کم مصرف یک لایه فلورنست سفید رنگ وجود دارد که رشته ماورای بنفش با برخورد به این لایه تولید نور مرئی می کند. با توجه به مضرات زیاد لامپ های کم مصرف در آینده نزدیک این لامپ ها در دنیا حذف خواهند شد و لامپ های ال ای دی جایگزین این لامپ ها می شوند.

مهندس گورانی کارشناس بهداشت گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود: هر وسیله ای مزایا و معایبی دارد، با توجه به آسیب های اجتماعی، اقتصادی و زی پرتوها و تشعشعات وزارت بهداشت در ست محیطی لامپ های رشته ای ضرورت داشت که دنیا این نوع کالا را حذف کند، در واقع جیوه موجود در لامپ های رشته ای چند برابر لامپ های یک بار مصرف بود.

وی ادامه داد: مکانیسم تولید نور در لامپ های رشته ای تحریک فلز تنگستن بود که وقتی برق به این فلز می رسید تولید نورد حرارت می کرد، اما عمده انرژی برقی که ما به این لامپ می دادیم تبدیل به حرارت به جای تبدیل به نور می شد که همین امر باعث کاهش بازده ای نور و مصرف زیاد برق می شد، بنابر این برای مقابله با افزایش مدت برق دنیا به سمت تولید مولدهای کم مصرف رفت.

گورانی، عنوان کرد: اولین مولد نوری کم مصرف که عملیاتی تر بوده استفاده از تحریک بخارات این جیوه است که این مکانیسم در لامپ های کم مصرف استفاده شده است.

در لامپ های کم مصرف بخارات جیوه ریخته می شود و بوسیله برق تحریک شده و بخار جیوه تولید نور ماورای بنفش می کند، البته باید توجه داشت که داخل لامپ های کم مصرف یک لایه فلورنست سفید رنگ وجود دارد که رشته ماورای بنفش با برخورد به این لایه تولید نور مرئی می کند.

وی با بیان این که تولید رشته ماورای بنفش و وجود بخارات جیوه دو شکل اساسی این لامپ های کم مصرف هستند، ادامه داد: مسئله مهم و حیاتی برای ما بخارات جیوه است بنابر این باید مردم نحوه استفاده از آن را یاد بگیرند به این معنی که نباید این لامپ ها بعد از سوخته شدن شکسته شوند چرا که بخارات جیوه موجود در این لامپ ها آزاد می شود و به دلیل سنگین بودن سمیت ایجاد می کند که این مسئله برای همه به خصوص مادران، جنین و نوزادان خطرناک است، اگر این لامپ ها در منزل در اثر بی احتیاطی شکسته شود، درب و پنجره ها را باز کنید و حدود یک ربع تا نیم ساعت از منطقه دور شوید و هنگام جمع کردن خورده های شکسته شده از جاروبرقی استفاده نکنید و بلکه قطعات شکسته شده را داخل یک پلاستیک ریخته و درب آنرا محکم ببنیدید.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر اینکه فاصله فرد با این لامپ ها اگر ۳۰ سانتی متر باشد هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

گورانی با اعلام این خبر که در آینده ای نزدیک خط تولید این لامپ های کم مصرف در دنیا حذف می شود، تأکید کرد: لامپ های ای ای دی ها جایگزین این لامپ های کم مصرف می شوند و این لامپ ها هیچ گونه گاز بخار ندارند.

وزارت بهداشت،لامپ،ال ای دی،لامپ کم مصرف

ارسال نظر