roulette

کاهش ۲۰میلیارد دلاری درآمد نفت در لایحه بودجه

کاهش ۲۰میلیارد دلاری درآمد نفت در لایحه بودجه

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

دولت در لایحه بودجه سال ۹۲ کل کشور درآمد نفتی را به میزان ۳۱ میلیارد دلار پیش بینی کرده است، در حالی که این رقم در قانون بودجه ۹۱ حدود ۵۱ میلیارد دلار بود. در حالی درآمد ریالی نفت در بودجه سال ۹۲ به میزان ۶۶هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است که این رقم در سال گذشته ۶۸هزارمیلیارد تومان بود.

به گزارش فارس، دولت در لایحه بودجه سال ۹۲ کل کشور درآمد نفتی را به میزان ۳۱ میلیارد دلار پیش بینی کرده است، در حالی که این رقم در قانون بودجه ۹۱ حدود ۵۱ میلیارد دلار بود.

رقم دلاری درآمد نفت در لایحه بودجه ۹۲ با احتساب دلار ۲۱۳۰ تومانی (نرخ شناور مدیریت شده) که به صورت محاسباتی در بودجه دیده شده است، درآمد ریالی نفت در ی کل کشور در سال ۹۲ به میزان ۶۶ هزار میلیارد تومان خواهد بود که این رقم ریالی از سوی ممبینی اعلام شده است.

این گزارش اضافه می‌کند، بانگاهی به قانون  بودجه سال ۹۱ باید گفت: دولت در قانون بودجه سال ۹۱ درآمد حاصل از فروش نفت خام به میزان ۵۱ میلیارد دلار تعیین شده بود که این ارز تا مردادماه با نرخ دلار ۱۲۲۶ تومانی و پس از آن با ارز مرکز مبادلات تبدیل به ریال شد که قرار بود، درآمد ریالی قانون بودجه ۹۱ رقم ۶۸ هزار میلیارد تومان باشد که به گفته ممبینی معاون بودجه در نهایت ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی سال جاری محقق شد.

ممبینی در این رابطه گفت: امسال دولت ۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد، از محل فروش نفت کسب کرد.

وی در مورد درآمد نفت گفت: در قانون بودجه سال ۱۳۹۱ ، درآمد دولت از محل فروش نفت ۶۸ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود ، اما ۴۰ هزار میلیارد تومان آن محقق شد.

بنابر این درآمد ریالی لایحه بودجه با فرض تصویب ۶۶ هزار میلیارد تومان پیشنهاد دولت، نسبت به مصوب سال ۹۱ فقط دو هزار میلیارد تومان کاهش دارد، اما درآمد ارزی ۲۰ میلیارد دلار کاهش نشان می‌دهد و این تفاوت ناشی از تغییر محاسبه نرخ تبدیل دلار به ریال در بودجه است که از ارز ۱۲۲۶تومان به مبنای شناور مدیریت شده تغییر کرده و رقم محاسبه دلار در لایحه بودجه ۲۱۳۰تومان برای هر دلار در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان درآمد بر اساس نرخ ارز مرجع بوده است ، افزود: البته بانک مرکزی فروش‌هایی نیز علاوه بر نرخ مرجع داشته که تفاوت مبلغ حاصل از آن به خزانه واریز نشده است ، اما رقم آن زیاد نیست.

معاون بودجه پرداخت یارانه از محل فروش نرخ ارز به قیمت بالا را تکذیب کرد و افزود: پرداخت یارانه نقدی به مردم از محل اعتبارات مصوب و اعتبارات حاصل از افزایش قیمت حاملهای انرژی بوده و از محل تفاوت قیمت ارز هیچ گونه اعتباری به هدفمندی پرداخت نشده است.

درآمد نفتی،لایحه بودجه ۹۲

ارسال نظر