roulette

خواص جالب انواع چای

خواص جالب انواع چای

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -


ظهور به نقل از جام، این در حالی است که نوشیدن چای سیاه و چای سبز در میان خانواده های ایرانی متداول تر است.


 


چای گیاهی است بوته ای که گاهی ارتفاع آن تا ۸ متر می رسد. برگ های آن به صورت بیضی شکل، نیزه ای و نوک تیز، سفت و سخت هستند.


 


چیدن برگ های سبز و جوان گیاه چای به وسیله دست انجام می شود و این برگ ها پس از جمع آوری برای آماده سازی به کارخانه تحویل داده می شوند. در کارخانه این برگ های جوان و سبز پس از انجام کارهایی همچون پژمرده کردن، لوله کردن، برشته کردن، تخمیرکردن، بخار دادن، خشک کردن و بسته بندی کردن تبدیل به چای سیاه می شوند.


 


برای تهیه چای سبز، برگ های سبز چای را کمی برشته و سپس خشک می کنند، به همین دلیل چای سبز، رنگ خود را حفظ می کند.


 


در حال حاضر چای ایرانی در جهان پرآوازه است و آنچه به عنوان چای ایرانی در جهان شناخته می شود، چای شمال ایران، به ویژه منطقه لاهیجان است.


 


انواع مرغوب چای ایرانی در مقایسه با چای های خارجی خالص و دارای عطر و طعم بسیار خوبی است هرچند که ایرانیان طبق یک رسم قدیمی گاهی از برگهای تازه گل یاس ، بهارنارنج ، دارچین وزعفران برای معطر کردن چای استفاده می کنند.


 


** خواص چای سیاه


 


دکتر قاسم فدوی  متخصص صنایع غذایی در مورد استفاده از چای سیاه گفت: چای سیاه مقداری زیادی کافئین دارد از این رو اثر آرام بخشی برروی سیستم بدن برجای می گذارد .همچنین نوشیدن چای منجر به رفع خستگی افراد می شود و از همه مهمتر می تواند به بدن  پلی فنول  ( مواد آنتی اکسیدان هایی که موجب محافظت از سلول های انسان می شوند ) برساند.


 


وی خاطرنشان کرد : تاکنون ۵۱ خاصیت برای چای سیاه گزارش شده است که مهم ترین این خواص عبارت از ضد درد، ضد آمیب، ضد آلزایمر (ضد فراموشی)، ضد آرتریت ، ضد تصلب شرائین، ضد باکتری، ضد سرطان ، ضد افسردگی، ضد قند خون ، ضد التهاب، ضد جهش ژنی، ضد نیتروزآمین، ضد اسپاسم، ضد ویروس، مقوی قلب، محرک سیستم عصبی مرکزی، ادرار آور، محافظ کبد ، کاهنده ی پرفشاری خون ، محرک قدرت ایمنی بدن، کاهش دهنده ی چربی خون، کاهش دهنده ی تری گلیسریدها و محرک مجاری تنفسی است .


 


این متخصص صنایع غذایی یادآور شد : مصرف بیش از اندازه هر نوع ماده غذایی و یا نوشیدنی می تواند مضر واقع باشد از این رو مصرف بیش از اندازه چای در شبانه روز به افراد بستگی دارد و کافئین موجود در چای اضطراب ، تپش قلب و عوارض پوستی و مشکلات گوارشی را تشدید می کند.


 


به گفته وی یکی از مضرات چای این است که مصرف آن موجب می شود که آهن موجود در غذا جذب نشود .


 


فدوی افزود : پس از صرف غذا باید تا دو ساعت از نوشیدن چای خودداری کرد تا بدن فرصت جذب آهن غذا را داشته باشد . استفاده بیش از اندازه چای برای خانم هایی که در معرض خطر کم خونی قرار می گیرند ، خطرناک است زیرا از جذب آهن غذا جلوگیری می کند .


 


وی گفت : ولی باید گفت آنتی اکسیدان های موجود در چای سیاه با آزاد کردن رادیکال ها منجر به تاخیر بیماری قلبی و عروقی می شود و عوامل پیش ساز را خنثی می کنند .


 


این متخصص صنایع غذایی افزود : این در حالی است که مصرف زیاد چای داغ باعث زخم اثنی عشر و مشکلات دستگاه گوارش می شود و در زردی دندان موثر است . همچنین مصرف چای مانده بیش از ۲۴ ساعت تولید مواد سم می کند و موجب مسمومیت می شود.


 


فدوی در مورد چای عطری و کیسه ای موجود در بازار گفت : منظور از چای عطری ، طعم دار شدن چای با مواد اسانس دار است که در فرآیند خشک کردن چای ، اسانس های مختلف عطری به آن اضافه می کنند که در بسیاری موارد این اسانس ها از لحاظ کیفیت بسیار پایین هستند .


 


وی خاطر نشان کرد : برگ های فرآوری شده چای را برای تهیه چای کیسه ای در دستگاهی به نام  سی .تی . سی  می ریزند . این دستگاه چای را به صورت ذرات کوچک و ریز در می آورد و سپس دستگاه این ذرات را در کیسه های چای جای می دهد .


 


**خواص معجزه گر چای سبز


 


فدوی در مورد خواص چای سبز گفت : امروزه مصرف چای سبز از نظر سلامتی بسیار مفید و با ارزش تر از چای سیاه است زیرا میزان پلی فنول آن بیش از چای سیاه است .


 


وی افزود: چای سبز به دلیل این که در عمل آوری و فرآوری کارخانه مرحله تخمیر را ندارد ، دارای خواص بیشتری است زیرا پلی فنول آن از بین نمی رود. در چای سبز حداکثر مقدار آنتی اکسیدان ها و پلی فنول ها حفظ می شود .


 


فدوی اظهار داشت :چای سبز به عنوان پیشگیری کننده از حمله قلبی وسرطان شناخته شده و یک نقویت کننده بسیار مفید است. این چای دارای خاصیت ضد چربی (از هر نوع) و مقوی اعصاب است و با مصرف چای سبز کلسترول خون به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.


 


به گفته وی پژوهشگران براین باورند که نوشیدن چای سبز حتی باعث ترمیم سلول های آسیب دیده رگ ها و قلب می شود و روند ترمیم سلول ها را تسریع می کند.


 


این متخصص صنایع غذایی خاطرنشان کرد : چای سبز، معده را تقویت و ضمن دفع سموم بدن، نفخ معده را نیز برطرف می کند. چای سبزباعث تقویت حافظه می شود و برای افراد افسرده، یک داروی ضد افسردگی است زیرا نوشیدن چای سبز باعث نشاط می شود.


 


وی گفت : خواص چای سبز شامل ضد پوسیدگی دندان به علت فلوراید بالا، ضد سرطان معده و پوست ،ضد خارش و التهاب حاصل از گزش حشرات، تقویت سیستم ایمنی بدن به همراه سیستم دستگاه گوارش و هاضمه و قوه بینایی و جلوگیری از تجمع چربی های زیاد در خون است .


 


فدوی اظهار داشت : چای سبز نیز همانند چای سیاه مانع از جذب آهن بدن می شود و بهترین زمان برای مصرف این چای یکی تا دو ساعت قبل یا بعد از غذاست به طوری که مصرف چای با غذا اصلا مناسب نیست .


 


به گفته وی با نوشیدن چای سبز، متابولیسم (سوخت و ساز) چربی های بدن سریع تر می شود و به این ترتیب چربی اضافی در بدن ذخیره نمی شود. همچنین نوشیدن این چای به تنظیم قند خون، کاهش فشار خون، افزایش قدرت سیستم عصبی، کند کردن روند پیری، مقابله با ویروس سرماخوردگی و آنفلوآنزا و حتی درمان بیماری های لثه و جلوگیری از اختلالات تنفسی نیز کمک می کند .


 


**خواص چای سفید


 


چای سفید در اصل جوانه های گیاه چای است؛ یعنی قبل از این که برگ چای باز شود، جوانه آن که دارای یک غلاف کرک دار نقره ای است ، می چینند.در فرآیند تخمیر (از زمانی که برگ چای چیده می شود تا زمانی که در معرض هوا قرار می گیرد و تخمیر می شود) تغییراتی در ترکیبات چای رخ می دهد به نحوی که در چای سبز و سفید مقدار کافئین به حداقل ممکن می رسد.


 


دکترفدوی در مورد خواص این چای گفت : چای سفید خاصیت درمانی بیشتری نسبت به چای سبز دارد و اما به لحاظ گران بودن در ایران مورد استفاده زیادی قرار نگرفته است و تنها در عطاری ها به فروش می رسد .


 


وی خاطر نشان کرد :چای سفید بیش از چای سبز و سیاه حاوی مقادیر زیادی پلی فنول است . این نوع چای ، یک آرام بخش قوی و موثر برای اعصاب است وآنتی اکسیدان های موجود در چای سفید باعث کاهش فشارخون و در نتیجه کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و نیز سکته مغزی می شود.


 


این متخصص صنایع غذایی خاطر نشان کرد :چای سفید از ایجاد آسیب های درونی سلول ها ناشی از وجود رادیکال های آزاد پیشگیری می کند و باعث به حداقل رساندن تغییرات ناگهانی و مضردر بدن می شود . همچنین از ابتلا به انواع سرطان ها مانند سرطان روده، شکم یا پروستات جلوگیری می کند .


 


به گفته وی چای سفید خواص ضد باکتری و ضد ویروسی دارد . همچنین در کاهش کلسترول ، سلامتی پوست ، جوان سازی ، محافظ پوست در برابر اشعه ماورای بنفش ، سلامتی دهان ودندان و استحکام استخوان ها موثر است .


۱۱۶

انواع جالب خواص چای

ارسال نظر