roulette

گزارش رویترز از مذاکرات ایران و 1+5: همکاران ایرانی پیشنهادات جدی ما را باور کنند

گزارش رویترز از مذاکرات ایران و ۱+۵: همکاران ایرانی پیشنهادات جدی ما را باور کنند

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

رویترز در گزارشی به آغاز مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ در قزاقستان اشاره و می‌نویسد انتظار می‌رود که قدرت‌های جهانی روز سه‌شنبه در صورت موافقت ایران با متوقف کردن بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را کاهش دهند.

به گزارش نامه، رویترز می‌نویسد: در دور جدید تلاش‌ها برای حل مسئله پرونده هسته‌ای ایران، گروه‌های مذاکره کننده هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) پس از هشت ماه وقفه امروز –سه‌شنبه- و فردا چهارشنبه در آلماتی قزاقستان پای میز مذاکره می‌روند.

به گزارش رویترز، در نخستین نشست بر سر پرونده هسته‌ای ایران با ۱+۵ پس از هشت ماه وقفه، قدرت‌های بین‌المللی امیدوار هستند که ایران با جدیت با هدف پیدا کردن یک راه حل دیپلماتیک در این مذاکرات شرکت کند.

دور جدید گفت‌وگوها امروز و فردا در بزرگترین شهر قزاقستان «آلماتی» برگزار می‌شود؛ در حالی که سه نشست قبلی ایران و قدرت‌های ۱+۵ در استانبول ترکیه، بغداد عراق و مسکو در روسیه برگزار شده بود.

رویترز در ادامه مدعی می‌شود: برخی معتقدند در حالی که شرایط سیاسی ایران و اختلاف‌نظرهایی که در داخل این کشور میان مسولان در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن (۲۴ خرداد ۱۳۹۲) به وجود آمده است می ‌تواند منجر به آن شود که نشست روزهای سه شنبه و چهارشنبه به دست‌یابی به یک موفقیت فوری منجر شود.

رویترز می‌نویسد: در بهترین حالت اما دیپلمات‌ها و تحلیلگران بر این باورند که ایران در این مذاکرات به پیشنهادات مشترکی که از سوی قدرت‌های بین‌المللی ارائه می‌شود توجه و جدیت نشان می‌دهد و با برگزاری گفت‌وگوهای بیشتر در آینده نزدیک بر سر چگونگی پیاده سازی گام های عملی برای تسهیل در روند تحریم‌ها موافقت می‌کند.

یکی از دیپلمات‌های حاضر در گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران می‌گوید: ۶ قدرت بین‌المللی تمایل دارند که ببینند همکاران ایرانی پیشنهادات جدی‌ ما در این مذاکرات را باور کنند…پیشنهاداتی که آخرین اقدام ما در این بازی نیست.

وی می‌افزاید: نمی‌توانم دستیابی به موفقیت قطعی در این مذاکرات را پیش‌بینی کنم.

در حالی که غرب و اروپا ایران را به تلاش برای ساخت سلاح اتمی متهم می‌کند ایران بارها اعلام کرده است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران با اهداف کامل صلح‌آمیز دنبال می‌شود.


مذاکرات،ایران،۱+۵

ارسال نظر