roulette

زندگی پی، بینوایان و آرگو پیشتاز اسکار هشتادوپنجم شدند + فیلم

زندگی پی، بینوایان و آرگو پیشتاز اسکار هشتادوپنجم شدند + فیلم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

سرانجام مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۱۳ به آخرین مرحله خود رسید و برگزیدگان این دوره یک به یک معرفی شدند و در پایان، زندگی پی و بینوایان به ترتیب با سه و چهار مجسمه اسکار پیشتاز شدند و سپس آرگو نیز با کسب عنوان اسکار بر‌ترین فیلم و مجموعاً با کسب سه اسکار به این دو فیلم پیوست تا با اهدای دو اسکار به جانگو، اسکای فایل و لینکلن عملاً جوایز تقسیم شود و در این دوره، هیچ فیلمی پس از توزیع جوایز یک سر و گردن بالا‌تر از سایرین قرار نگیرد.

به گزارش «تابناک»، هشتاد و پنجمین مراسم اسکار با عبور سینماگران عضو آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک و همچنین گروهی از مدعوین از روی فرش قرمز این مراسم آغاز شد و پس از آن، بازیگران در سالن کداک تئا‌تر لس آنجلس مستقر شدند و به رسم معمول، مراسم اسکار با اجرای ست مک فارلین با در نظر گرفتن بخش‌های کمیک آغاز شد و سپس سراغ بخش اهدای جوایز رفتند تا برگزیدگان سینمای جهان از منظر ۵۸۵۶ عضو آکادمی معرفی شوند.

اسکار ۲۰۱۳ که به صورت زنده از کانال abc پخش شد، یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌هایی است که هر ساله در سطح جهان پخش می‌شود و در توجه عمومی مخاطبان جهانی و افزایش شدید فروش آثار سینمایی نقش بسزایی دارد و از این حیث از هفته‌ها پیش از برگزاری مراسم اسکار، کمپانی‌های دارای حق کپی رایت و پخش فیلم‌ها، میلیون‌ها دلار برای تبلیغ فیلمشان هزینه می‌کنند که رقابت‌های اینچنینی در این دوره میان «آرگو» و «لینکلن» بود و دست آخر، این آرگو بود که مهمترین اسکار یا‌‌ همان اسکار بهترین فیلم سال را از آن خود ساخت؛ اسکاری که در اتفاقی جالب و عجیب توسط میشل اوباما از کاخ سفید و از طریق ویدئو کنفرانس اعلام شد!

در این دوره نیز به روال سال‌های پیشین پس از برگزاری چند بخش، رسماً نوبت به معرفی برگزیدگان شد. در نخستین بخش پیش‌بینی‌ها تحقق یافت و کریستوف والتس برای بازی ارزشمندش در «جانگو آزاد شده» برنده اسکار بازیگر مرد مکمل و آن هاتاوی برای «بینوایان» بهترین بازیگر مکمل زن شناخته شد. عشق ساخته میشائیل هانکه نیز مطابق با پیش بینی‌ها، جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان را از آن خود کرد. همچنین دانیل دی لوییس برای «لینکلن» اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد و جنیفر لارنس برای «کتاب بارقه امید» موفق به کسب تنها اسکار این فیلم شد.

بهترین کارگردانی به آنگ لی برای «زندگی پی» رسید، حال آن که بسیاری استیون اسپیلبرگ را برای «لینکلن» گزینه شایسته‌تری می‌دانستند. همچنین در حالی که انتظار می‌رفت دیوید ا.‌راسل برای «کتاب بارقه امید» جایزه اسکار فیلمنامه اقتباسی را به خود اختصاص دهد، این جایزه به آرگو تعلق گرفت. «جانگوی آزاد شده» نیز اسکار فیلمنامه غیراقتباسی را نصیب کوئنتین تارانتینو ساخت.

درباره جایزه هشتاد و پنجم اسکار نیز می‌توان چنین جمع بندی داشت که اگر چهار بخش مستند کوتاه، مستند بلند، فیلم کوتاه زنده، فیلم کوتاه انیمیشن را از مجموعه جوایز جدا کنیم، در بخش اصلی ۲۱ مجسمه اسکار (با احتساب تقسیم اسکار برای تدوین صدا) میان یازده فیلم و به نوعی جوایز میان فیلم‌ها تقسیم شده است.

«زندگی پی» که در یازده بخش نامزد اسکار بود، چهار اسکار دریافت کرد و «بینوایان» و «آرگو» که در هفت و هشت بخش نامزد اسکار بودند، هر یک تنها در سه بخش موفق به کسب جایزه اسکار شدند. فیلم درخشان «لینکلن»، «جانگوی آزاد شده» و «اسکای فایل» نیز هر کدام در دو بخش به جوایز اسکار دست یافتند و «عشق» در رخدادی عجیب، تنها اسکار فیلم غیرانگلیسی زبان را به دست آورد. آنا کارنینا و شجاع نیز دیگر فیلم‌هایی هستند که تنها یک جایزه اسکار به دست آوردند.

در اسکار هشتاد و پنجم اما یک رکورد نیز ثبت شد و آن هم کسب سومین اسکار توسط دنیل دی لوئیس، بازیگر توانمند انگلیسی است تا او یک گام بالا‌تر از سایر بازیگران مرد قرار گیرد و تنها «بازیگر مرد نقش اول» باشد که تاکنون موفق به کسب سه جایزه اسکار شده است. در بخش بازیگران زن، کا‌ترین هیپبورن با چهار جایزه اسکار پیشتاز است و بعید به نظر می‌رسد، شخصی به سادگی بتواند به این رکورد برسد.

برندگان ۲۴ یا شاید بتوان گفت ۲۵ مجسمه طلایی هشتاد و پنجمین دوره مراسم سالیانه اسکار به ترتیب معرفی به شرح زیرند:

ارسال نظر