roulette

انتقاد تند ازدوغان از احزاب مخالف: پول ما را در دنیا ذلیل کردید طلبکار هم هستید!

انتقاد تند ازدوغان از احزاب مخالف: پول ما را در دنیا ذلیل کردید طلبکار هم هستید!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

اردوغان گفت : وضع به گونه ای شده بود که کارمندان دولت وقتی حقوق خود را به لیره می گرفتند به بازار ارز می رفتند و برای حفظ ارزش پول در دست شان آن را سریعا تبدیل به دلار می کردند. ولی این مشکل را هم ما حل کردیم و ارزش پول ملی را بالا بردیم رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه امروز (سه شنبه) در سخنانی در گردهمایی حزب عدالت و توسعه با اشاره به اظهارات رهبران دو حزب مخالف حرکت ملی گرایانه و جمهوریخواه خلق ترکیه آنها را به شدت به باد انتقاد گرفت.

به گزارش عصر ایران اردوغان که درباره انتقادهای حزب “حرکت ملی گرایانه “درباره نقض ملی گرایی از سوی دولت برای مذاکره با عبدالله اوجالان سخن می گفت با اشاره به اینکه این نوع ملیت گرایی مورد قبول او نیست ، از این نوع ملیت گرایی به عنوان قبیله گرایی و طایفه گرایی نام برد و به شدت مورد تقبیح قرار داد.

اردوغان با اشاره به آیات قرآن در زمینه خلقت بشر و اینکه بشر به صورت قبیله قبیله آفریده شده تا همدیگر را بشناسد و گرامی ترین نزد خدا با تقوا ترین است ، گفت که از نظر او و حزب متبوع او ملیت گرایی یعنی خدمت به ملت و کشور و تلاش برای ایجاد رفاه و آبادانی برای مردم.

نخست وزیر ترکیه در ادامه گفت:” آنهایی که امروز از ملیت گرایی دم می زنند ۱۰ سال پیش دولتی را به ما تحویل دادند که تنها ۳۶ میلیارد دلار صادارت داشت و امروز این رقم به بیش از ۱۵۲ میلیارد دلار رسیده است. آنها که دم از ملیت گرایی می زنند ترکیه را بیش از ۲۳ میلیارد دلار به صندوق بین المللی پول بدهکار کردند در حالی که ما در ۱۰ سال گذشته این بدهی را پرداخت کردیم و تنها ۴۰۰ میلیون دلار بدهی داریم که قرار است آن را در ماه بعدی تسویه کنیم والان داریم مذاکره می کنیم با این صندوق تا ۵ میلیارد دلار به آن وام بدهیم.”

اردوغان افزود:”آنهایی که دم از ملی گرایی می زنند بانک ها را به ورشکستگی کشاندند و بیش از ۲۳۱ میلیارد لیره بدهی بر گرده مردم گذاشتند. اما امروز ما دولتی داریم که حتی تانک و هواپیمای جنگی خود را می سازیم و ترکیه را فضایی کردیم. ما برداشتمان از ملیت گرایی این است نه مثل برداشت شما که ارزش پول ملی ترکیه را ذلیل کردید و پول ملی ترکیه تبدیل به یکی از بی ارزش ترین ارزهای رایج دنیا شده بود و اسکناس های لیره دیگر گنجایش صفرها را نداشت. وضع به گونه ای شده بود که کارمندان دولت وقتی حقوق خود را به لیره می گرفتند به بازار ارز می رفتند و برای حفظ ارزش پول در دست شان آن را سریعا تبدیل به دلار می کردند. ولی این مشکل را هم ما حل کردیم و ارزش پول ملی را بالا بردیم و اعلام کردیم ۶ صفر از لیره حذف می کنیم و همین را هم کردیم.”

 


اردوغان،ترکیه،عدالت و توسعه،اوجالان

ارسال نظر