roulette

۵ راهکار برای کنترل و اصلاح قیمت خودروها

۵ راهکار برای کنترل و اصلاح قیمت خودروها

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازی یکساله شرکت‌های خودروساز در توقف عرضه خودرو به بازار باعث افزایش بیش از حد قیمت‌ها، شکل‌گیری نرخ‌های دلالی و تعیین قیمت‌های جدید و شوک آور کارخانه‌ای خودروها بر مبنای این نرخ شد که این مسئله انتقاد رئیس‌جمهور را به همراه داشت تا زمینه‌ای برای بازنگری در قیمت جدید خودروها باشد. در این راستا مدیران دو شرکت ایران خودرو و سایپا اعلام کردند قیمت محصولات خود را کاهش خواهند داد و وزیر صنعت نیز امروز عنوان کرد که قیمت‌های کاهش یافته خودرو طی روزهای آینده مشخص و اعلام خواهند شد.

این خبر تا حدی خریداران متضرر خودرو را خوشحال و امیدوار کرد که بتوانند خودروی خریداری شده را با قیمت پایین‌تری از شرکت‌های خودروساز تحویل بگیرند. البته این امید زمانی محقق خواهد شد که کاهش قیمت خودرو در حد قابل قبولی اتفاق بیفتد و تا حدی رضایت خریداران را تأمین کند.

در این شرایط شرکت‌های خودروساز در حالی برای کاهش قیمت خودرو پیش قدم شده‌اند که تا دیروز مدعی بودند قیمت‌های جدید خودرو را بر اساس کار کارشناسی دقیق و بر مبنای کف سودآوری تعیین کرده‌اند. هر چند به گفته منتقدین قیمت‌گذاری جدید خودروها، این نرخها بر مبنای نرخ دلالی در بازار خودرو شکل گرفته و نه بر اساس کارشناسی دقیق.

به گفته کارشناسان، شرکت‌های خودروساز با سوء استفاده از مصوبه اخیر دولت که در آن بر قیمت‌گذاری خودرو براساس قیمت‌های محاسباتی و نرخ بازار(در این صورت باید مبلغ فراتر از قیمت محاسباتی به دولت پرداخت شود) تأکید شده است، نسبت به تعیین قیمت‌‌های جدید اقدام کرده‌اند و به جای اینکه قیمت محاسباتی را مد نظر داشته باشند، ابتدا تلاش کردند با توقف عرضه خودرو، قیمت‌های دلالی این محصول را در بازار به ارقامی نجومی برسانند و پس از آن، نرخ‌های جدید را بر پایه قیمت‌های دلالی تعیین کردند.

حال که قرار شده در قیمت‌گذاری جدید خودروها تجدیدنظر شود باید این موضوع به طور دقیق مد نظر قرار گیرد و مبنای دقیقی برای قیمت‌‌گذاری خودرو مشخص شود تا امکان تقویت دلال‌بازی در بازار خودرو و قیمت گذاری براساس نرخ بازار آزاد وجود نداشته باشد.

اصلاح خودروها راهکار قیمت کنترل

ارسال نظر