roulette

وقوع 4 هزار زلزله بیش از 4 ریشتری در کشور

وقوع ۴ هزار زلزله بیش از ۴ ریشتری در کشور

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

قدمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه دستگاه‌هایی حوادث طبیعی، کم‌کار و بدون هماهنگی با دیگر دستگاه‌ها اقدام می‌کند گفت: در حوادث طبیعی بسیاری از دستگاه‌ها فعالیت می‌کنند و دستگاه‌های کم‌کار در این زمینه شناسایی و به آنها تذکر داده می‌شود. فارس: رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۸ هزار زلزله کشور اتفاق افتاده است که از این تعداد ۴ هزار زلزله در مقیاس بیش از ۴ ریشتر بوده است.

حسن قدمی در نشست خبری که امروز در خصوص دومین همایش ملی بازتوانی در حوادث طبیعی برگزار شد اظهار داشت: از ابتدای سال تاکنون حدود ۸ هزار زلزله در کشور به ثبت رسیده که بیش از ۴ هزار زلزله مقیاسی بیش از ۴ ریشتر داشته است.

وی خاطرنشان کرد: در دولت نهم و دهم اقدامات خوبی در زمینه مقاوم‌سازی و بازسازی ساختمانها صورت گرفته است و امید است بتوانیم اقدامات گسترده‌تری در جهت پیشگیری انجام دهیم.

قدمی بیان داشت: مسئله بازتوانی در حوادث مغفور واقع شده است و خیلی از مشکلات بعد از حادثه مربوط به اختلالات روحی در بین افراد می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور بیان داشت: در زمینه بازتوانی سازمان‌های بهزیستی، جمعیت هلال‌احمر، کمیته امداد خمینی (ره) و نهادها و خیریه‌ها دخیل هستند که با برگزاری دومین همایش ملی بازتوانی در حوادث طبیعی سعی می‌کنیم اقدامات این گروه‌ها را همسو و تجمیع کنیم.

قدمی بیان داشت: همایش فردا با حضور و سخنرانی مصطفی محمدنجار وزیر کشور، رئیس کمیته امداد، سرپرست وزارت بهداشت و رئیس جمعیت هلال‌احمر برگزار می‌شود.

وی تأکید کرد: هدف اصلی از این همایش جلوگیری از پراکندگی و اقدامات غیرهمسو در بازتوانی حادثه دیدگان حوادث طبیعی است.

قدمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه دستگاه‌هایی حوادث طبیعی، کم‌کار و بدون هماهنگی با دیگر دستگاه‌ها اقدام می‌کند گفت: در حوادث طبیعی بسیاری از دستگاه‌ها فعالیت می‌کنند و دستگاه‌های کم‌کار در این زمینه شناسایی و به آنها تذکر داده می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در حوادث طبیعی باید پتانسیل کمک‌های مردمی بیشتر استفاده شود گفت: در این خصوص در استان‌های گلستان، اصفهان، سمنان، همدان، قزوین، زنجان و کاشان کار پژوهشی صورت گرفته است و حدود ۱۱۰ هزار نفر از مردم آموزش‌های اولیه را برای کمک به حادثه‌ دیدگان و بازتوانی آنها می‌دهند.

وی درباره بیمه حوادث ساختمانها اظهار داشت: یکی از معضلات ما در حوادث نبود بیمه است که باید فرهنگ بیمه ساختمان را در کشور اجرایی کنیم.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور افزود: به دولت و مجلس پیشنهادهایی برای بیمه حوادث ساختمانها داده‌ایم که از این افراد هر واحد مسکونی در ساختمان با پرداخت ۱۵ هزار تومان بیمه می‌شود.

قدمی خاطرنشان کرد: یکی از راهکارهایی که برای دریافت حق بیمه ساختمانها در نظر گرفته شده است قبوض خدمات شهری است.

وی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده اظهار داشت: نوسازی بافت‌های فرسوده روستایی تا پایان دولت انجام نمی‌شود و باید در این خصوص بودجه بیشتری را تخصیص دهند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اینکه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان واحد در بافت فرسوده روستایی در کشور مقاوم‌سازی شده است بیان داشت: حدود ۶۳ هزار هکتار بافت فرسوده شهری در کشور داریم که ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار آن متعلق به تهران است.

وی با بیان اینکه مشکل عمده بافت‌های فرسوده شهری خواسته‌هایمان از مالکین است بیان داشت: تاکنون ده درصد از بافت‌های فرسوده شهری در تهران نوسازی شده است.

قدمی به بودجه سازمان مدیریت بحران در سال جاری به مبلغ ۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: متولی تخصیص این بودجه معاونت برنامه‌ریزی و راهبردی ریاست جمهوری است و در سال آینده نیز به همین میزان به مدیریت بحران  اختصاص می‌یابد.

قدمی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه مزایایی برای افزایش تسهیلات نوسازی و بازسازی بافت فرسوده در نظر گرفته‌ایم گفت: حدود سه ماه قبل پیشنهاداتی نسبت به افزایش وام نوسازی و مقاوم‌سازی بافت‌های فرسوده داده‌ایم که بر این اساس وام بلاعوض حدود ۴ میلیون، دیگر تسهیلات ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد.

وی درباره آخرین اقدامات در زلزله آذربایجان شرقی اظهار داشت: حدود ۱۱ هزار و ۱۵۵ واحد ساختمانی برای زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی ساخته شده است.

قدمی خاطرنشان کرد: در بخشی از این خانه‌ها به دلیل اینکه ساکنین این منطقه فصلی بوده‌اند هیچ کس زندگی نمی‌کند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور خاطرنشان کرد: هیچ خانواده‌ای در مناطق زلزله‌زده آذربایجان در چادر زندگی نمی‌کند و برای تعداد اندکی از خانواده‌ها که هنوز ساختمان آنها ساخته نشده است کانکس در نظر گرفته‌ایم.

قدمی افزود: در زلزله آذربایجان حدود ۱۸ هزار خانه روستایی تخریب شد که تاکنون برای بازسازی ۳۰ هزار خانه در مناطق زلزله‌زده اقدام شده است.

وی با اشاره به اینکه وظیفه اصلی سازمان مدیریت بحران ایجاد هماهنگی بین سازمان‌هاست، گفت: سامانه هشدار زودهنگام حوادث طبیعی در کشور نیز راه‌اندازی شده است.

زلزله،مدیریت بحران،بیمه حوادث

ارسال نظر