roulette

لاریجانی:با رفتارهای پلیسی در صحنه بین‌المللی اقتصاد مخالفیم/آمادگی گازرسانی به هند را داریم

لاریجانی:با رفتارهای پلیسی در صحنه بین‌المللی اقتصاد مخالفیم/آمادگی گازرسانی به هند را داریم

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لاریجانی خواستار وجود برنامه درازمدت در روابط ایران و هند شد و گفت: برخی کشورها که نسبت به ایران سر و صدا راه می اندازند، پشت صحنه پیام های دیگری به ایران می دهند؛ آنها ظاهرا دنبال منافع خود بوده و کاری به دیگران ندارند اما از نظر ما عرصه اقتصاد، عرصه جنگ‌طلبی نیست و ما با رفتارهای پلیسی در صحنه بین‌المللی اقتصاد مخالفیم.  رییس مجلس شورای اسلامی در جمع نمایندگان اتاق‌های بازرگانی هند از ایده تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند استقبال کرد و هم‌چنین پیشنهاد داد که کمیته مشترکی از دو کشور برای حل مشکلات تجار ایران و هند تشکیل شود.

به گزارش ایسنا، علی لاریجانی شامگاه دوشنبه در جمع نمایندگان اتاق‌های بازرگانی هند در محل سالن همایش‌های هتل تاج محل شهر بمبئی، روابط ایران و هند را روابطی عاطفی توصیف کرد و گفت: مکان‌های مختلفی از هند نشانگر حضور ایران و متفکرین ایرانی در این کشور است؛ از جمله در شهر بمبئی، پارسیانی هستند که دین زرتشتی دارند و حدود ۱۲-۱۳ قرن قبل به هند مهاجرت کرده‌اند.

وی در ادامه، تاج‌محل را از نمادهای مهمی دانست که نقش ایرانیان را در هند برجسته می‌کند و افزود: همین محل بی نظیر نشان دهنده عمق ارتباط فرهنگی ایران و هند است.

لاریجانی با اشاره به روابط سیاسی دو کشور از سال‌های دور تصریح کرد: تعداد زیادی از دانشمندان دو کشور بین ایران و هند در رفت و آمد بوده‌اند.

رییس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: واقعا روابط ایران و هند صرفا بر اساس سود و زیان نیست، بلکه ارتباطی واقعی و حقیقی است.

وی با اشاره به مسئله هسته ای ایران نیز گفت: شما قاعدتا اطلاعاتی از طریق رسانه ها در این خصوص دریافت کرده‌اید؛ برخی از این کشورها که گاهی در دنیا زور می‌گویند، موج رسانه ای راه انداخته تا بگویند ما می خواهیم ایران به میز مذاکره بیاید تا بمب هسته‌ای نداشته باشد؛ در حالی که آنها راست نمی گویند؛ مسئله آنها سلاح هسته‌یی نیست؛‌ زیرا رهبر ایران فتوا صادر کردند ما سلاح هسته ای نخواهیم داشت و آن را جایز نمی دانیم و حتی به آن ها گفتیم که حاضریم این فتوا را به عنوان یک سند در سازمان ملل ثبت کنیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: مشکل آنها این چیزهایی که مطرح می‌کنند نیست بلکه من فکر می کنم برخی از این کشورها استراتژی کلی تری را دنبال می‌کنند.

وی ایران و هند را دو کشور مهم منطقه خواند و اضافه کرد: ایران و هند دموکراسی قوی داشته، دو کشور مستقل هستند، از نظر فرهنگی به هم نزدیکند، هر دو در تکنولوژی های پیشرفته گام های بلندی برداشتند اما کشورهای دیگر نگرانند که این دو کشور با نقش مهمی در منطقه دارند جلوی برخی کارهای آنان را بگیرند، لذا با یک تیر می خواهند دو هدف را بزنند.

رییس مجلس شورای اسلامی هم‌چنین به تغییرات دهه اخیر در منطقه اشاره کرد و گفت: در این دهه اخیر تغییرات مهمی از نظر قطب‌بندی به وجود آمده است، دیگر کسی قبول ندارد دنیا یک قطبی باشد و همه مردم دنیا نیز رعیت آن یک قطب باشند؛ مخصوصا کشورهای در حال توسعه نقش مهمی را در آینده دنیا بازی خواهند کرد، سؤال این است که کشورهای قدرتمند، آیا مایل به چنین جا به جایی در صحنه بین المللی هستند؟ علی القاعده موافق نیستند؛ چون جایگاه شان تنزل پیدا می کند.

وی با طرح این سوال که کشورهای قدرتمند در قبال جابه‌جایی در صحنه بین‌الملل چه خواهند کرد، گفت: آیا آنها لشگرکشی کرده و با نیروی نظامی جلوی پیشرفت کشورهای شرقی را می‌گیرند؟ بعید می دانم این کار را بکنند چون مختصر عقلی دارند، آنها سابقه چنین کارهایی را در منطقه داشتند و آثار سوء آن را دیدند؛ مانند چیزی که در عراق و افغانستان اتفاق افتاد.

وی افزود: در عراق با حالت خجالت زده رفتند، در افغانستان هم گفتند ما می‌خواهیم تروریسم را از بین ببریم؛ آیا واقعا از بین بردند؟ حالا که می‌شنوید پشت صحنه با تروریست‌ها فالوده می‌خورند، گفتند می خواهند با مواد مخدر مبارزه کنند، از زمانی که آن ها وارد افغانستان شدند تا امروز تولید مواد مخدر ۲۰۰ برابر شده است و فقط یک کشور مخروبه‌ای ایجاد کردند.

لاریجانی در ادامه تصریح کرد: کشورهای شرقی که امروز در حال توسعه هستند، کشورهای قوی هستند که جرأت نمی کنند به آنها لشگرکشی کنند اما سوال این جاست که در مقابل رشد کشورهای شرقی که به صورت جهشی جلو می روند چه خواهند کرد؟ به نظر می‌رسد آن ها به دنبال تئوری این گونه باشند که جلوی توسعه کشورهای شرقی را گرفته یا آینده آنها را به دست خود بگیرند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ممکن است کشورهای قدرتمند به دنبال در دست گرفتن گلوگاه‌های انرژی جهان باشند، افزود: البته در برخی زمینه ها و در برخی از این کشورها توفیق هم داشته‌اند؛ چون آن کشورهای انرژی‌خیز دست نشانده شده‌اند اما در مورد ایران هیچ وقت موفق نشده و نخواهند شد.

وی به اعمال تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و گفت: بحث تحریم ها که در مورد ایران مطرح می شود فقط به دلیل دشمنی با ایران نیست بلکه این ساده اندیشی است؛ آن ها با یک تیر دو هدف را می زنند، کشورهای منطقه نیز باید استراتژی دشمن را دقیق‌تر بشناسند.

لاریجانی در ادامه خواستار وجود برنامه درازمدت در روابط ایران و هند شد و گفت: برخی کشورها که نسبت به ایران سر و صدا راه می اندازند، پشت صحنه پیام های دیگری به ایران می دهند؛ آنها ظاهرا دنبال منافع خود بوده و کاری به دیگران ندارند اما از نظر ما عرصه اقتصاد، عرصه جنگ‌طلبی نیست و ما با رفتارهای پلیسی در صحنه بین‌المللی اقتصاد مخالفیم.

لاریجانی نقش ایران و هند را نقش مکمل در حوزه سیاست و اقتصاد دانست و اضافه کرد: ما از همکاری با هند در مبارزه با تروریسم استقبال می کنیم و این را برای هر دو کشور مفید می‌دانیم.

وی به زمینه‌های گسترش همکاری‌های اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: ایران می تواند یک کریدور شمال به جنوب را تعریف کند که برای صحنه ی اقتصادی هند، دریچه های جدیدی را باز کند تا هند بتواند با بازارهای جدیدی در آسیای میانه، قفقاز و … مواجه شود. بنابراین ما آماده‌ی سرمایه گذاری مشترک در بندر چابهار و ایجاد خطوط ترانزیتی در این مسیر هستیم که امیدواریم نتیجه دهد و تجار هندی بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که ایران در زمینه گاز و نفت آماده سرمایه گذاری مشترک با هند است، اضافه کرد: ما حتی این آمادگی را داریم که گاز را از طریق لوله (چه خشکی و چه دریا) به هند برسانیم؛ در زمینه‌ی LNG نیز در حال حاضر مشکلی نیست و حتی برخی هندی ها می توانند سرمایه گذاری مستقل داشته و یا سرمایه گذاری مشترک داشته باشند.

وی زمینه دیگر سرمایه گذاری دو کشور را هایتک عنوان کرد و گفت: ایران آمادگی دارد در این زمینه با تجار هندی همکاری کند؛ در بخش‌های دیگر از جمله در زمینه دارویی که هند پیشرفت های خوبی در سال های اخیر داشته می توان همکاری های مشترک را گسترش داد.

لاریجانی با بیان این‌که امروز نگاه ما و استراتژی جمهوری اسلامی به سمت شرق است، تصریح کرد: چینی‌ها هم از این استراتژی خوب استفاده کرده و اکنون سطح روابط تجاری چین با ایران بیش از ۴۰ میلیارد دلار است و ما مایلیم که با هند نیز روابط اقتصادی خود را گسترش دهیم.

وی ادامه داد: ما باید در زمینه‌ی تعرفه‌های ترجیحی و مالیات مضاعف، قوانین مشخصی داشته باشیم که دو کشور بتوانند روابط اقتصادی بیشتری داشته باشند، حتما این موضوع را در مجلس پیگیری خواهیم کرد که سریعتر به نتیجه برسیم.

رییس مجلس اضافه کرد: متاسفانه در مورد تسهیلات بانکی مشکلاتی ایجاد کرده اند اما در عالم سیاست هیچ‌گاه بن بست وجود ندارد و راه حل وجود دارد و این سر و صداها بعد از مدتی رفع می شود؛ بنابراین بخش های بانکی باید هوشمندانه‌تر عمل کنند.

لاریجانی در ادامه، ضمن استقبال از ایده‌ی تشکیل اتاق بازرگانی مشترک میان ایران و هند، تصریح کرد: شاید لازم باشد کمیته مشترکی از طرف دو کشور برای حل مشکل تجار تشکیل شود و کمک کند تا تجار در این مسیر از پشتوانه خوبی برخوردار شوند.

وی با اشاره به آغاز سفر خود از بمبئی گفت: ما علاقه داشتیم که سفر خود را از این ایالت آغاز کنیم که مرکز تجاری هند است و امیدواریم سطح روابط تجاری دو کشور بیش از پیش افزایش یابد.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ابراز امیدواری کرد که انجام این سفرها منجر به رفع موانع فعالیت‌های اقتصادی دو کشور شود.


علی لاریجانی،هند،گازرسانی،بمب هسته‌ای،تروریسم،اتاق بازرگانی

ارسال نظر